קדם תכנים סוגי אנשים

ארבעה סוגי אנשים שאסור להיות

מאות מחקרים בפסיכולוגיה וסוציולוגיה ניסו ועדיין מנסים להציע מודלים שונים לבחינת נפש האדם מתוך מטרה לזהות תבניות התנהגות קבועות. הממצאים עד כה מראים שנפש האדם דיי מורכבת ונתונה לשינויים – או שלא, אליבא דה חלק מהחוקרים – ולכן לא ניתן להצביע על תבנית התנהגות אחידה ב-100%.

עם זאת, קיימים מודלים לזיהוי התנהגות של בני אדם שעובדים דיי טוב על הרוב. החל מדפוסי ההתקשרות של בולבי את איינסוורת' ועד לסגנונות התקשורת של יצחק אדיג'ס. אבל אני רוצה להציע ארבעה סוגים ספציפיים של אנשים שאסור לכם להיות. וכשאני כותב אסור לכם להיות אני מתכוון שלא רק שאסור שאתם תהיו כאלו אלא גם שאסור לכם להיות בסביבתם. ואלו הם:

הקורבן

אלו האנשים שבחרו ב"אכלו לי, שתו לי" כדרך חיים. תמיד עושים להם, תמיד פוגעים בהם, תמיד דופקים אותם ובכלל כל מה שקורה הוא רק מזימה אחת גדולה נגדם. אלו אנשים שלא מסוגלים לקחת אחריות על שום דבר ולא משנה מה יקרה להם בחיים הם ידאגו בחירוף נפש למצוא לזה אשם שהוא כל דבר אחר חוץ מהם.

אלו האנשים שגם כשהם טועים הם ידאגו להאשים מישהו בטעות שלהם ולא משנה אם זה את ההורים שלהם, את החברים שלהם, את הסביבה שלהם ואם צריך אז גם את מזג האוויר שאשם בבעיות שלהם ואפילו את עץ הקוקוס באיי הבתולה שהפיל פרי קשיח לחול החם וזה יצר בעיית אקלים נוראית בכדור הארץ שדפקה להם את החיים.
הקורבן הוא אדם שלא מסוגל לקחת אחריות על כלום. אפילו לא על הטעויות שלו ולכן ימשיך להרוס לעצמו את החיים כשיחפש אשמים לכל דבר שהוא לא מצליח בו. כי כולם אשמים – חוץ ממנו.

השחצן

על אלו נאמר "איסתרא בלגינא קיש קיש קריא" (תלמוד בבלי, מסכת בבא מציעא, דף פ"ה, עמוד ב). השחצנים מציגים עודף ביטחון כשבפועל הם חסרי ביטחון לחלוטין. הם לרוב יהיו קולניים ורודפי תשומת לב תמידית וכל הזמן ירצו להיות במרכז העניינים ולכן ידחפו את הנוכחות שלהם, לעיתים גם בכוח. הם בטוחים שהם יודעים הכי טוב והם הכי חכמים והכי מוצלחים ובכלל הם פלא הבריאה והם לא מבינים איך כל השאר לא חושבים כמוהם.

מבחינה רגשית השחצנים נעים בין מצבי קיצון של היי מטורף לבין דיכאון עמוק כי הבסיס למי שהם זה האופן שבו הם מרגישים עם עצמם וזה נשען על התדמית שהם בנו לעצמם. הבעיה מתחילה כשמישהו או משהו חיצוני מערער להם את זה ואז כל הבלון של "כוחי ועוצם ידי" מתפוצץ להם בפנים והם מתרסקים לתחתית כמו אחרון הנרקומנים שצמא למנה של תשומת לב.

הפליזר

אם יש דרך שהמסלול בה הוא אינסופי זו בוודאי דרך הריצוי. האנשים שמרצים הם אנשים שכל היום חיים בפחד שיכעסו עליהם ונכנעים לאימה שלא יאהבו אותם. כיוון שכך הם כל הזמן מרצים אנשים אחרים, עושים מה שאומרים להם ומתנהגים לפי איך שאחרים מצפים מהם ואפילו אומרים דברים שהם לא מאמינים בהם ולו רק שהצד השני יאהב אותם או לא יכעס עליהם.

והכי גרוע – יש פליזרים שמספרים לעצמם שהם עושים זאת מתוך נתינה. הם קוראים להקרבה העצמית הזו נתינה למען הצד השני שיכול להיות בן/בת הזוג או הבוס בעבודה. כבר כתבתי בעבר שריצוי זה לא נתינה (כמו שהפליזר מנסה לשכנע את עצמו בלי סוף) אלא ויתור עצמי גרידא וברגע שוויתרת על עצמך אזי נטעת את הזרע שיצמח לתסכול אדיר ומסוכן שבסופו של דבר יתפרץ כמו הר געש ענקי ומלא בלבה רותחת של שנאה וכעס מר כלפי עצמך וכלפי כל העולם.

הציניקן

אומרים שציניות מעידה על אינטליגנציה גבוהה. גם אם זה נכון עדיין אסור ליפול לציניות שהיא אחד מאסונות האופי הגדולים ביותר של האדם מכיוון שהיא אבן היסוד לפסימיות. הציניקן הוא אדם שמוצא בעיה לכל פתרון. הוא תמיד, בדרכו ה"הומוריסטית" והשנונה, ידע להסביר למה זה לא יעבוד ולמה זה רעיון גרוע ולמה לא תצליחו במה שתרצו ואפילו יספק לכם דוגמאות על עצמו מתוך תפישה נרקיסיסטית שאם הוא לא הצליח אז גם אתם לא תצליחו.

הציניקן הוא שילוב גרוע של שלושת הסוגים הקודמים אך בשונה מהם הוא בד"כ יהיה בעל כריזמה כובשת שהובילה אותו להצלחות בעבר וכיום היא נושאת שק של כישלונות. אז כל מה שנשאר לו זה ציניות ומעדר חזק ומשונן שמיועד לקבור את כל מי שחושב אחרת ממנו.

עד כאן תיארתי ארבעה סוגי אנשים אך בפועל מדובר בארבע התנהגויות מכיוון שכל אחת מההתנהגויות האלו יכולה להתקיים אצל אותו אדם בזמנים שונים. זה תלוי סיטואציה ודינאמיקה. יש אנשים שיהיו שחצנים עם החברים ופליזרים מול ההורים או כאלו שיהיו ציניקנים בעבודה וקורבנות עם המשפחה. הנקודה היא שכל אחד מהסוגים הללו יכול להתקיים בפני עצמו או בתוספת האחרים במינון שונה אצל כל אדם.

חשוב להבין שבבסיס כל אחד מסוגי האנשים האלו נמצא חוסר ביטחון. אבל חוסר ביטחון בד"כ הולך יד ביד עם חוסר הערכה עצמית ושניהם יחד מגיעים ממקור אחד בלבד: דימוי עצמי נמוך. באופן מודע או לא מודע, כל אחד מארבעת סוגי האנשים האלו סובל מדימוי עצמי נמוך שמקורו בחוויות עבר שיצרו אצלו תסכול תמידי (גם הוא מודע או לא מודע) שגורם לו לאמץ את ההתנהגויות הנוראיות האלו.

בתוכנית חיים בעוצמה אני עוזר לאנשים לזהות ולפתור את התסכול הזה ואנחנו מכחידים לחלוטין התנהגויות לא רצויות, אבל כל זה בהנחה והתסכול אינו פתולוגי. אני לא רשום בפנקס הפסיכולוגים ולכן איני מטפל מוסמך. אני רק מורה דרך וכשאני מזהה שהמקור לדימוי עצמי ולתסכול הוא פתולוגי אני ממליץ לפנות למטפלים מוסמכים שהם – ורק הם – אנשי מקצוע לטיפול במקרים כאלו.

אני עוזר – ואפילו דיי בקלות – כשמדובר בתסכול שנובע מחוסר מימוש עצמי או כל דבר דומה. מנגד, אני מסייע במציאת איש מקצוע כאשר המקור לתסכול הוא טראומה קשה מהילדות מכיוון שאני לא מוסמך לטפל במקרים כאלו. אז אם אתם מרגישים שאחד או יותר מסוגי האנשים האלו קיימים אצלכם תרגישו הכי בנוח לדבר איתי ואני אעזור באהבה ענקית. ואם אתם מזהים שאחד או יותר מסוגי האנשים האלו נמצאים בסביבה שלכם – פשוט אל תהיו שם. כי הסביבה שלכם זה מי שאתם.

כתיבת תגובה

שיתוף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שיתוף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter