ארקדי גאידמק קדם תכנים

איך משיגים את מה שרוצים?

"יש אנשים שרוצים שזה יקרה, יש אנשים שאומרים שזה יקרה, ויש אנשים שעושים שזה יקרה" (מייקל ג'ורדן).

סדרת הנטפליקס "הריקוד האחרון" סקרה מספר שנים בקריירת הכדורסל של מייקל ג'ורדן והציגה את הדרך שלו לרגעי השיא ולתארים הפנומנליים שהשיג. בין כל המוטיבים שמוצגים שם אודות החיים של ג'ורדן, בולט מוטיב אחד מרכזי מעל כולם – הרעב האדיר שלו להצליח. ג'ורדן רצה בכל מאודו להצליח ועשה הכול – אבל ממש הכול! גם כשזה לא היה הכי "כשר" – בכדי להצליח כי זה הדבר שהוא הכי רצה בעולם.

אז למה לא כולם כמו ג'ורדן? הרי כולנו רוצים להצליח. כל אחד רוצה לממש את עצמו ומבקש לעצמו יותר. יותר כסף, יותר אהבה, יותר פנאי, יותר חופש ועוד הרבה יותר מכל מה שליבו חפץ. אז למה לא כולם מצליחים להשיג את מה שהם רוצים? למה יש כאלו שרוצים ומצליחים לעומת כאלו שרוצים ולא מצליחים? למה יש כאלו שאין להם בעיה להגיד שהם רוצים למבורגיני אוונטדור ויודעים שהם ישיגו אותה לעומת כאלו שמתביישים להגיד שהם רוצים ג'יפ מרשים כי הם חושבים שהעלות הגבוהה שלו לא תאפשר להם לקנות אותו לעולם? למה אם יש שני אנשים שרוצים משהו בכל מאודם האחד מצליח והשני לא?

אולי כי צריך לעבוד קשה בשביל זה? תלוי את מי שואלים. "הוא עדיין לא מספיק טוב", אמר כריסטיאנו רונאלדו על הבן שלו בריאיון שערך השבוע בדובאי לאחר שקיבל את פרס "שחקן המאה" של 'גלוב סוקר'. "אני רואה אותו מתאמן. יש לו טכניקה טובה ומהירות טובה. אבל לפעמים בבית הוא שותה קולה זירו. או שאם האחים הקטנים שלו מקבלים שוקולד אז הוא מסתכל עליי כי הוא רוצה גם ואז הוא מקמץ שפתיים ולא לוקח. גם לא תמיד יש לו חשק להתאמן אבל אני מזכיר לו שמחויבות והתמדה זה מעל לכול".

רונאלדו ג'וניור בן 11. ומי שעוקב אחריו יודע שכריסטיאנו רונאלדו בונה מכונה שהולכת להיות גדולה יותר ממנו. הילד שומר על תפריט תזונה ושגרת אימונים שלא מביישת מתאמן אולימפי ועם מודל לחיקוי כמו אבא שלו מצופה ממנו לעשות קריירה אדירה לפחות כמוהו. "אני רוצה שהוא יהיה כדורגלן", מצהיר רונאלדו האב. "אבל אם הוא יבחר שלא זה גם בסדר. אם הוא ירצה להיות רופא או כל דבר אחר זה לא משנה לי. מה שחשוב לי זה שהוא יעבוד קשה בשביל להיות הכי טוב בתחום שלו".

כריסטיאנו רונאלדו רוצה שרונאלדו ג'וניור יהיה כדורגלן ומעביד אותו בפרך בשביל זה. אבל האם הרצון והעבודה הקשה של האב עם הילד יבטיחו שלג'וניור תהיה קריירה זוהרת? האם כוח רצון ועבודה קשה בהכרח מובילים לתוצאות? תיאורטית כן, פרקטית לא. תשאלו את חלי ממן שמניעה בריגדות של בנות עם כוח רצון לרדת במשקל והתחייבות למשטר תזונה ופעילות גופנית. האם כולן מצליחות? לא. והסיבה היא שכוח רצון ועבודה קשה זה לא מספיק.

ראשית, כוח רצון הוא דבר נזיל. כמו סוללה. כשטוענים אותו אז יש יותר ממנו וכשהוא מתרוקן הוא עלול לעבור למצב לא פעיל. שנית, עבודה קשה לא מבטיחה תוצאות. כל מתאמן בחדר כושר יודע שבערך 70% מהעיצוב של הגוף הוא תלוי תזונה. זה לא משנה כמה שעות תתאמן או כמה משקל תרים, אם התזונה שלך לא נכונה אז הגוף שלך לא ישתנה בהתאם. ככה שגם עבודה קשה לא מבטיחה תוצאות.

אז מה כן מבטיח? מה בעצם יכול לקבוע אם אדם יצליח או לא? התשובה פשוטה: הוא צריך לרצות באמת. שימו לב שאני מדבר על רצון ולא על כוח רצון. וזה הפתרון: בשביל שאדם יצליח להשיג את מה שהוא רוצה הוא בסך הכול צריך לרצות באמת. אבל לרצות באמת באמת באמת. הבעיה שרוב האנשים אומרים שהם רוצים ובעיקר מספרים מה הם רוצים אבל הם לא באמת רוצים.

מה זה אומר באמת לרצות? זה אומר שלא מעניין אותך שום דבר אחר חוץ מזה ואתה רואה רק את זה מול העיניים ודוהר לעבר זה בכל הכוח. כל אחד עשה את זה לפחות פעם אחת, גם אם בקטן. כל אדם יכול להיזכר במשהו שהוא מאוד רצה ודאג להשיג אותו ומאידך גם לחשוב על משהו שהוא מאוד רוצה אבל מספר לעצמו סיפורים למה הוא לא משיג את זה. את הראשון הוא רצה באמת ואת השני לא.

כמעט בכל אינטראקציה חברתית שאני מקיים אנשים מתייעצים איתי בנוגע לרעיונות למימוש החיים שלהם. הם מבקשים עצות והסברים ואני תמיד שמח להקשיב ולעזור. אממה, הם לא באמת עושים עם זה משהו. למה? כי הם לא רוצים. אם הם היו רוצים הם לא היו מבקשים ממני עצות אלא שאתווה להם דרך ברורה למה שהם שואפים לו. למשל, פעם אמרתי לבחור צעיר לנסוע מפתח תקווה לת"א ליועץ מסוים שיעזור לו. אפילו דאגתי לזה שהפגישה תהיה בחינם ובכל זאת הוא התקשה למצוא זמן להגיע לשם וכל הזמן היו לו תירוצים מונפצים למה הוא לא נוסע לפגישה שיכולה לשדרג את החיים שלו.

הקטע הוא שלבחור הזה יש מוטיבציה מאוד גבוהה להשיג את מה שהוא רוצה. איך אני יודע? כי הייתי עד למקרה שבו חבר שלו סיפר לו שאפשר "להתארגן" על חומר מיוחד שקונים מבדואי שנמצא בחושה מתחת לערד והרעיון הזה כל כך הלהיב אותו כך שהוא לא חשב פעמיים ונסע לפאקינג ערד באמצע הלילה בשביל להתארגן על זה. זה לא הפתיע אותי כי ראיתי עליו שהוא באמת רצה את זה! האזורים שהופעלו אצלו במוח כשהוא שמע על כך הם אותם האזורים שמופעלים אצל כל אחד מאיתנו כשאנחנו באמת רוצים משהו.

לסיכום, כשאנחנו באמת רוצים משהו אנחנו נעוף עליו בכל הכוח ונשיג אותו. כשאנחנו לא באמת רוצים משהו אז נגיד שאנחנו אולי רוצים אותו אבל הדרך להשיג אותו רצופה בתירוצים וסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו למה אנחנו לא משיגים אותו. וכל האלמנטים של פחד, חרדה, חשש, כוח עליון, אמונות מגבילות וכו' הם רק חומות שבנינו לעצמנו כי אנחנו לא באמת רוצים.

כשהייתי כתב בן 19 הגעתי למשרדים של בית"ר ירושלים לפגישה שבה סוכם עם צוות בית"ר.נט על שיתוף פעולה עם מערך הדוברות והאתר הרשמי של המועדון. כולם שם היו ותיקים ממני ועם ניסיון עשיר פי כמה וכמה ממני. ולאחר שמרבית התפקידים חולקו נשאלתי מה אני רוצה לעשות ואיפה אני חושב שאני יכול לתרום.

באותו הזמן רציתי מאוד לראיין את הבעלים החדש ארקדי גאידמק אז אמרתי להם שזה מה שאני רוצה. בתחילה המבטים סביב השולחן תהו אם מדובר בבדיחה או בחוצפה ומהר מאוד הם התחלפו במבטים מלגלגים שלא מבינים מאיפה הילדון החצוף הזה הגיע.
אבל לי לא היה אכפת.
אני באמת רציתי לראיין את ארקדי גאידמק.

וכפי שרואים בתמונה – גם הצלחתי בענק.

כתיבת תגובה

שיתוף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שיתוף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter