קדם תכנים מנטור

למה חשוב שיהיה לך מנטור?

"כל אחד צריך מנטור". בהצהרה הזו פתח ביל גייטס את הרצאה שלו בנושא הוראה וחינוך שבה הוא הסביר שבכדי להצליח יש להיעזר במנטור שידע למקסם את היכולות שלך. כי לכל אדם מצליח יש מנטור.

הביוגרפיות של האנשים המצליחים בעולם, ובכלל זה אלו שחולקים עם גייטס את רשימת המהפכנים של האנושות או העשירים בתבל, מראות שלכולם ללא יוצא מין הכלל היה לפחות אדם אחד במסלול חייהם ששימש עבורם דמות מפתח להיוועצות, הנחיה והשראה.

אבל מה זה בעצם מנטור? ומה זה אומר להיעזר במנטור? מנטור הוא אדם שכבר עשה את מה שאני רוצה להשיג ויכול ללמד אותי כיצד לעשות זאת. כך שמעצם הפניה למנטור אני חוסך זמן וכסף (שהיה מתבזבז על "שכר לימוד") בכדי להגשים את עצמי ולהשיג את מה שאני רוצה.

אבל למנטור צריכה להיות תכונה אחת חשובה שבלעדיה הוא אינו יכול לשמש כמנטור וזו מנהיגות. וגם כאן נשאלת השאלה מהי מנהיגות וכיצד היא באה לידי ביטוי? ובכן קצרה היריעה מלהרחיב על המושג המופשט הזה שפנים רבות לו אך הוא מבוטא באמצעות שלוש תכונות מרכזיות: סמכות, אחריות והנעה לשיתוף פעולה.

מנהיג אמיתי הוא אדם שקהל מרעיו הולכים אחריו בעיניים עצומות ובאמון מלא והוא גם יודע להניע אותם לשתף פעולה בינם ובין עצמם. כך שבפועל מנהיג אמיתי מפעיל את הקבוצה שלו בכדי להוביל אותם להשגת המטרות המשותפות, והשילוב הזה שבין סמכות לשיתוף פעולה הוא הקלף המנצח של המנהיג.

ג'ק מא, מייסד עלי-באבא, מסביר שהמפתח להצלחה הוא לדעת לגייס את האנשים הטובים ביותר ולדעת איך לגרום להם לשתף פעולה יחד. הוא טוען שמי שמצליח לגרום לאנשים איכותיים לעבוד יחד בהרמוניה מבטיח לעצמו שגשוג והתפתחות כיאה לכל חברה או ארגון שרוצים לפרוץ קדימה.

זה נשמע קל אך בפועל סמכות ושיתוף פעולה אינן הוראות אלא רגשות. כי כשאנחנו סומכים על מישהו אנחנו מרגישים את זה ולא עושים את זה רק כי אמרו לנו. כך שגם אם מישהו יגיד לנו לסמוך עליו או על מישהו אחר לא אומר שבאמת נרגיש שאנחנו יכולים לסמוך עליו. ובפועל אנחנו לא נסמוך עליו אלא רק על מי שיגרום לנו להרגיש שאנחנו יכולים לסמוך עליו.

וכשאנו סומכים על האדם הנכון שרוצה בטובתנו משול הדבר להורות. כי מנהיגות היא הורות. וכשם שהורה רוצה את הטוב ביותר עבור ילדו כך גם מנהיג רוצה את הטוב ביותר עבור האנשים שלו. הוא רוצה ללמד אותם, לעזור להם, להעניק להם הזדמנויות, השכלה, לתמוך בהם ולעזור להם להצליח למען עצמם ולמען כולם והוא מתרגש מזה ממש כאילו זו הייתה הצלחתו שלו מבלי לחשוב שזו באמת גם הצלחה שלו. כי מנהיגות זו התנהגות, לא דרגה או תפקיד. מנהיג הוא זה שדואג לסובבים אותו, ולא זה שמחזיק בדרג בכיר או ניהולי.

ואלו בדיוק התכונות שיש במנטור. מנטור הוא מנהיג שרוצה את הטוב ביותר עבור הקהל שלו וזה לא משנה באיזה תחום. זה יכול להיות קפטן על המגרש, יועץ נדל"ן, מורה בבית הספר או כל תחום באשר הוא. ברגע שאתה מונע מתוך רצון כן ואמיתי לעזור לקהל שלך ולקצר עבורם את הדרך בכדי שיוכלו להשיג את מה שהם רוצים – כך פועל מנהיג אמיתי שזוכה לאמון ושיתוף פעולה מצד אלו שסומכים עליו.

ומעל לכול, מנהיג אמיתי משרה ביטחון. זו האחריות שהזכרתי מקודם. הוא נותן ביטחון מלא שהוא אחראי על התוצאות. ועם הרגשה כזו אפשר להיות רגועים ולדעת שיש על מי לסמוך.

וזו הסיבה שהתלמידים שלי סומכים עליי. הם יודעים שאני מלמד אותם לממש את העוצמה שבתוכם וגם כשאני דורש מהם סטנדרטים גבוהים וגם כשאני דורש מהם לשנות את ההתנהגות שלהם בכדי להצליח – הם סומכים עליי ועושים זאת מתוך ההבנה שזה לטובתם, לעזור להם ולקדם אותם. והאחריות שלי היא לדאוג שכך יהיה ואני עושה זאת באהבה ובשליחות עוצמתית.

כי זה מה שבאמת חשוב בחיים: להיות מנטורים כדי לעזור לאנשים.

כתיבת תגובה

שיתוף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שיתוף

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter